درباره کانون

  کانون مترجمان رسمی ایران

  سابقه ترجمه رسمی به عنوان حرفه ای قانونمند به سال ۱۳۱۶ شمسی یعنی به زمانی باز می گردد که اولین قانون راجع به ترجمه اظهارات و اسناد در محاکم و دفاتر رسمی در خرداد ماه همان سال به تصویب رسید.

  متجاوز از پنجاه سال پس از وضع قانون مزبور و به رغم افزایش کمی مترجمان رسمی، هیچگونه تشکل صنفی مترجمان رسمی به وجود نیامد . تنها در دوران بعد از انقلاب اسلامی بود که مترجمان رسمی در صدد برپائی یک تشکل صنفی برآمدند . در تاریخ ۱۶ آبان سال ۱۳۶۴ ، نود و هشت مترجم رسمی زبانهای مختلف در هتلی در تهران گرد آمدند و سنگ بنای اولیه تاسیس نخستین تشکل صنفی مترجمان رسمی را نهادند.و با انتخاب هیئت رئیسه اقداماتی را جهت کسب مجوز رسمی فعالیت از مقامات صلاحیتدار و به ثبت رسانیدن کانون آغاز نمود که این اقدامات تا حصول نتیجه چندین سال بطول انجامید.

  سرانجام کانون مترجمان رسمی کشور پس از یک دوران فترت تقریبا ۱۰ ساله ، در آبان سال ۱۳۷۹ موفق به اخذ پروانه فعالیت رسمی و ثبت رسمی گردید و دوران جدیدی از فعالیت خود را در چارچوب اساسنامه و آئین نامه جدیدی با هدف ساماندهی مترجمان رسمی ، ارتقاء کیفی این حرفه ، تحکیم پیوند میان اعضاء و دفاع از حقوق و منافع صنفی مترجمان رسمی آغاز نمود.

  در حال حاضر کانون مترجمان رسمی ایران حدود 494 عضو دارد. تاکنون یازده مجمع عمومی سالانه برگزار کرده و دارای هیئت مدیره منتخبی متشکل از هفت عضو اصلی و سه عضو علی البدل می باشد . رئیس و نایب رئیس هیئت مدیره و خزانه دار کانون از بین اعضاء اصلی هیئت مدیره انتخاب می شوند. کانون یک فصل نامه در زمینه های خبری ، آموزشی ، پژهشی ، تحلیلی اطلاع رسانی و صنفی با عنوان “پیام مترجمان رسمی ” دارد.

   

  برخی اطلاعات دیگر مربوط به کانون مترجمان رسمی ایران

  تاریخ تاسیس کانون مترجمان رسمی ایران : ۱۶/۸/۱۳۷۹

  تعداد اعضای فعلی کانون مترجمان رسمی ایران : 494 نفر

  تعداد اعضاء در تهران : 357 نفر

  تهران، خیابان انقلاب، خیابان استاد نجات اللهی (ویلا)، کوچه حقیقت طلب (دو کوچه پایین تر از کریم خان)، پلاک ۹، واحد ۶، طبقه دوم

  تلفن: : ۸۸۹۴۸۶۰۶ (۰۲۱) لطفاً به جز این شماره ها با شماره دیگری تماس حاصل نفرمایید.

  آمار سایت

  امروز24
  دیروز235
  این هفته1706
  این ماه1706
  کل1189324

  • آی پی سیستم شما: 18.208.202.194
  1
  کاربر آنلاین

  2020 © کلیه حقوق سایت برای کانون مترجمان رسمی ایران محفوظ است.

  طراحی سایت